:: دوره 27، شماره 1 - ( 6-1395 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 1-15 برگشت به فهرست نسخه ها
روش‌های نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار استوار و کاربرد آن‌ها در براورد هزینه‌ی مسکن خانوارهای روستایی استان مازندران در سال ۱۳۹۲
میرحامد هاشمی مجد ، روشنک علی‌اکبری صبا
مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران
چکیده:   (2341 مشاهده)
نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار (RSS۱) از روش‌های شناخته‌شده‌ای است که برتری آن نسبت به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده توسط آمارشناسان نشان داده شده است. با ایجاد تغییراتی در ساختار RSS می‌توان دقت و کارایی آن را در براورد پارامترهای مرکزی جامعه، افزایش داد. از این‌رو در سال‌های اخیر آمارشناسان انواع مختلفی از این روش، مانند روش‌های نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار استوار را معرفی کرده‌اند. استفاده از این روش‌ها سبب افزایش هرچه بیش‌تر کارایی براوردگرهای مرکزی جامعه می‌شود. در این مقاله، با هدف شناسایی روشی کاراتر در براورد هزینه‌ی مسکن خانوارهای روستایی استان مازندران، کارایی روش‌های نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار کرانگین استوار و نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار کرانگین استوار دوگانه نسبت به نمونه‌گیری تصادفی ساده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
واژه‌های کلیدی: نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار، نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار کرانگین استوار، نمونه‌گیری از مجموعه‌ی رتبه‌دار کرانگین استوار دوگانه، هزینه‌ی مسکن، کارایی.
متن کامل [PDF 296 kb]   (2141 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۵


XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 1 - ( 6-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها