:: دوره 24، شماره 2 - ( 12-1392 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 203-185 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از روش اطلاع‌گیری از آمارگیران در ارزیابی پرسش‌نــامه‌ی طرح‌های آمارگیری
سمانه قادری* ، آزاده برفی‌پور ، الهه عباسی ، زهرا انصاری
مرکز آمار ایران
چکیده:   (4345 مشاهده)

پرسش‌نــامه یکی از متداول‌ترین ابزارهای گرداوری داده‌های آماری است، از این‌رو نحوه‌ی طراحی آن بر کیفیت داده‌های جمع‌اوری‌شده بسیار تأثیرگذار است. توجه به اصولی مانند مبهم، پیچیده و کلی نبودن پرسش‌ها، ظاهر و قالب مناسب پرسش‌نــامه باعث بهبود کیفیت طراحی پرسش‌نــامه می‌شوند. بررسی این اصول، به خصوص از جنبه‌ی محتوایی، صرفاً با مشاهده‌ی پرسش‌نــامه امکان‌پذیر نیست، از این‌رو ارزیابی پرسش‌نــامه پیش از اجرای اصلی طرح پیشنهاد شده است. روش‌های مختلفی برای ارزیابی پرسش‌نــامه معرفی شده‌اند. این مقاله به معرفی روش «اطلاع‌گیری از آمارگیران» پرداخته و از آن برای ارزیـابی پرسش‌نــامه‌ی طرح «آمارگیری از شاخص قیمت تولیدکننده و مقدار تولید بخش معدن- ۱۳۸۸ مرکز آمار ایران» استفاده شده و نتایج آن مورد تحلیل قرار گرفته است. نتایج نشان می‌دهند که روش اطلاع‌گیری از آمارگیران روش مناسبی برای ارزیابی پرسش‌نــامه این طرح بوده است. در این مقاله اصلاحاتی در مورد طراحی پرسش‌نــامه و راهنمای تکمیل آن برای بهتر شدن پرسش‌نــامه و گردآوری داده‌ها توسط آمارگیران پیشنهاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی پرسش‌نــامه، اطلاع‌گیری از آمارگیران، گروه‌های متمرکز، پرسش‌نــامه‌ی ساختاریافته، نمونه‌گیری برشی، بار پاسخ‌گویی.
متن کامل [PDF 208 kb]   (1479 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1392/11/5 | پذیرش: 1393/9/3 | انتشار: 1394/9/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 2 - ( 12-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها