:: دوره 30، شماره 1 - ( 6-1398 ) ::
جلد 30 شماره 1 صفحات 208-193 برگشت به فهرست نسخه ها
رتبه‌بندی استان‌های کشور بر مبنای تغییرات شاخص‌های عمده‌ی نیروی کار در دوره ۱۳۹۴-۱۳۹۷ با استفاده از روش تاپسیس
سعیدرضا زارعی*، فهیمه برومندی
چکیده:   (2163 مشاهده)
افزایش اشتغال و کاهش بیکاری یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع است. شاخص‌های آماری حاصل از اجرای طرح آمارگیری نیروی کار در ارزیابی سیاست‌ها و عملکردهای مربوط به حوزه‌ی اشتغال‌زایی از کارایی لازم برخوردارند. در عین حال، باید بر این نکته نیز تأکید نمود که به‌کارگیری یک شاخص (مانند نرخ بیکاری) به تنهایی نمی‌تواند معیار مناسبی برای ارزیابی عملکرد اشتغال‌زایی استان‌های کشور باشد، بنا بر این لازم است مجموعه‌ای از شاخص‌های عمده‌ی طرح نیروی کار به کار گرفته شوند تا بتوان به سیمای کاملی از فرایند عملکرد اجرایی استان‌ها در اشتغال‌زایی، تحقق برنامه‌های توسعه و ... دست یافت.
در این پژوهش ضمن تشریح مدل تاپسیس و وزن‌دهی شاخص‌های مورد استفاده مدل به روش کریتیک، استان‌های کشور بر مبنای شاخص‌های عمده نیروی کار مرکز آمار ایران در دوره‌ی ۱۳۹۴-۱۳۹۷ رتبه‌بندی می‌شوند، سپس نتایج رتبه‌بندی با رتبه‌بندی استان‌ها تنها بر اساس نرخ بیکاری مقایسه می‌شود. نتایج پژوهش حاکی از عملکرد مطلوب برنامه‌ریزان و مسئولین اجرایی به ترتیب در استان‌های خراسان شمالی، فارس و مازندران طی این دوره زمانی است.
واژه‌های کلیدی: رتبه‌بندی استان‌ها، نرخ بیکاری، طرح آمارگیری نیروی کار، روش تاپسیس، روش وزن‌دهی کریتیک
متن کامل [PDF 248 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/11/1 | پذیرش: 1399/7/15 | انتشار: 1398/6/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 30، شماره 1 - ( 6-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها