:: دوره 31، شماره 1 - ( 6-1399 ) ::
جلد 31 شماره 1 صفحات 81-55 برگشت به فهرست نسخه ها
امکان‌سنجی استفاده از داده‌های مکانی‌ و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی در آمار رسمی (مطالعه موردی: مکان‌یابی استقرار صنایع در استان اردبیل)
آیلین اسماعیلی ، اشکان شباک ، امیرحسین قطاری* ، علی فضل‌الهی
چکیده:   (2048 مشاهده)
چکیده. تحولات و پیشرفت‌های روز‌به‌روز در فناوری و فراگیر شدن سیستم‌های اطلاعات مکانی‌جغرافیایی از یک سو و افزایش تقاضا برای اطلاعات مبتنی بر مکان در مورد افراد یا کسب و کارها برای برنامه‌ریزی‌های توسعه محور و شواهد مبنا از سوی دیگر، اهمیت و ارزش ترکیب داده‌ها و اطلاعات آماری را با اطلاعات مکانی افزایش داده‌ است. به بیان دیگر مقوله ضروری مدرن‌سازی آمار رسمی، توجه هر چه بیش‌تر به جایگاه اطلاعات مکانی در نظام آماری کشور را اجتناب‌ناپذیر کرده است. در همین راستا در این مقاله تلاش می‌شود تا با بهره بردن از ابزارهای مناسب در امر آمایش سرزمینی، نقش اطلاعات مکانی در آمار رسمی در مورد مکان‌یابی استقرار صنایع استان اردبیل و تأمین نیازهای برنامه‌ریزی در این خصوص، به صورت عملی و کاربردی بررسی شود. در این تحقیق برای مکان‌یابی مناطق مناسب جهت احداث صنایع از معیارهای توپوگرافی، زمین‌شناسی، هیدرواقلیمی و انسانی استفاده و پس از وزن‌دهی لایه‌ها بر اساس مدل ANP از قابلیت‌های نرم‌افزار GIS به منظور تلفیق و هم‌پوشانی نقشه‌ها استفاده شد. در نهایت نقشه مکان‌یابی صنایع تهیه گردید. همچنین امتیازدهی براساس 30 نفر کارشناسان ذیربط از طریق پرسشنامه ماتریس مقایسات زوجی اعمال شده است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که مناطق مجاز برای استقرار صنایع در استان اردبیل، اکثرا شامل نقاط مرکزی استان هستند. به طور کلی نتایج این پژوهش اراضی استان را به تفکیک قابلیت برای احداث صنایع طبقه‌بندی کرده است.

 
واژه‌های کلیدی: آمار رسمی، مکان‌یابی، صنایع، GIS، مدل ANP، استان اردبیل.
متن کامل [PDF 1918 kb]   (811 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/23 | پذیرش: 1399/6/21 | انتشار: 1400/12/18


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 31، شماره 1 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها