:: دوره 20، شماره 2 - ( 12-1388 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 250-229 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین اندازه‌ی نمونه در طرح نیروی کار مرکز آمار ایران
نعیمه آبی*، رضا نواب‌پور
چکیده:   (4128 مشاهده)

بیش‌تر مراکز ملی آمار، به‌منظور صرفه‌جویی در منابع موجود برای اجرای طرح‌های آمارگیری نمونه‌ای، به ناچار این طرح‌ها را در سطح ملی بهینه می‌کنند؛ ولی نیاز به اطلاعات جزئی‌تر در سطح جامعه‌های کوچک‌تر (مثل استان‌ها، شهرستان‌ها و یا صفت‌هایی مانند جنسیت یا گروه‌های سنی) همواره احساس می‌شود. با توجه به این رویکرد، باید اندازه‌ی نمونه را به گونه‌ای به دست آورد که با کمک آن، براوردها هم در سطح ملی و هم در سطح هر یک از زیر جامعه‌ها بهینه شوند. از آن‌جا که آمارگیری نمونه‌ای چرخشی یکی از مهم‌ترین روش‌های آمارگیری نمونه‌ای در طرح‌های مراکز ملی آمار به حساب می‌آید؛ در این مقاله ابتدا اندازه‌ی نمونه‌ی بهینه برای آمارگیری نیروی کار- که مرکز آمار آن را به‌صورت فصلی و با استفاده از نمونه‌گیری چرخشی اجرا می‌کند- را به‌دست آورده، سپس به کمک روش‌های تعیین اندازه‌ی نمونه برای براورد در ناحیه‌های کوچک، اندازه‌ی نمونه‌ی تخصیص داده‌شده به هر یک از زیرجامعه‌ها (استان‌ها) به‌دست می‌آید.

واژه‌های کلیدی: آمارگیری نمونه‌ای چرخشی، آمارگیری نیروی کار، براوردگر مرکب تعمیم‌ یافته، براوردگر مرکب AK، براورد برای ناحیه‌های کوچک
متن کامل [PDF 446 kb]   (1193 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1388/2/22 | پذیرش: 1388/9/11 | انتشار: 1394/10/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 2 - ( 12-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها