:: دوره 20، شماره 1 - ( 6-1388 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 122-95 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربردی از نمونه‌گیری برشی
مریم پورمحمود*، رضا نواب‌پور
چکیده:   (3441 مشاهده)

برای به دست آوردن خصوصیات و ویژگی‌های کلی یک جامعه باید اطلاعاتی در مورد اعضای آن جامعه در دست باشد، یک روش جمع‌اوری این اطلاعات آمارگیری نمونه‌ای است. بر اساس نحوه‌ی انتخاب نمونه دو رهیافت در آمارگیری نمونه‌ای وجود دارد، رهیافت احتمالاتی و رهیافت نااحتمالاتی. در رهیافت نمونه‌گیری نااحتمالاتی براوردها اریب هستند، لذا نتیجه‌ها باید در کلاس براوردهای اریب بررسی شوند، ولی به سبب سرعت و هزینه‌ی کم برخی از این روش‌ها در بسیاری از آمارگیری‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. یکی از روش‌های نمونه‌گیری نااحتمالاتی نمونه‌گیری برشی است. این شیوه‌ی گزینش نمونه به‌دلیل ویژگی‌های مناسبی که دارد در بسیاری از آمارگیری‌های اقتصادی اجتماعی مثل آمارگیری از شاخص قیمت‌ها و آمارگیری از کارگاه‌های صنعتی به کار گرفته شده است. در این مقاله ابتدا انواع نمونه‌گیری برشی معرفی می‌شود و سپس از نمونه‌گیری برشی نوع سوم برای براورد میانگین ارزش افزوده‌ی کارگاه‌های صنعتی دارای۱۰ کارکن و بیش‌تر در سال ۱۳۸۵ استفاده می‌شود. در این مطالعه عملکرد این نوع نمونه‌گیری با رهیافت مدل‌یار در براورد میانگین آماره‌ی مذکور مقایسه می‌شود. نتیجه‌ی مطالعه نشان می‌دهد که رهیافت مدل‌یار تحت شرایطی براوردهای دقیق‌تری ارائه می‌دهد. در نهایت نتایج به دست آمده بر اساس رهیافت مدل‌یار با نتایج براورد نسبتی روش نمونه‌گیری تصادفی ساده مقایسه می‌شود.

واژه‌های کلیدی: نمونه‌گیری احتمالاتی، نمونه‌گیری نااحتمالاتی، نمونه‌گیری برشی، آستانه‌ی برش، رهیافت حذف، رهیافت مدل‌یار، اندازه‌ی نمونه.
متن کامل [PDF 308 kb]   (948 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1388/2/22 | پذیرش: 1388/8/20 | انتشار: 1394/10/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 1 - ( 6-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها