:: دوره 24، شماره 2 - ( 12-1392 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 184-167 برگشت به فهرست نسخه ها
براورد مجموع در آمارگیری‌های سه‌چارچوبی
طیبه چگینی*، حمیدرضا نواب‌پور
چکیده:   (2714 مشاهده)

در آمارگیری از جامعه‌های متناهی معمولاً یک نمونه‌ی احتمالاتی از یک چارچوب نمونه‌گیری که واحدهای جامعه‌ی هدف را پوشش می‌دهد انتخاب می‌شود .در برخی موارد، چارچوبی که در دسترس است به‌صورت کامل جامعه‌ی هدف را پوشش نمی‌دهد. لذا آماره‌های آمارگیری با استفاده از این چارچوب‌ها اغلب اریب هستند. از طرفی روزامدسازی چارچوبی که در دسترس است نیاز به صرف هزینه‌های زیاد دارد. از آمارگیری‌های چندچارچوبی با هدف افزایش پوشش جامعه و بهبود میزان اریبی و کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شود. در آمارگیری‌های چندچارچوبی، نمونه‌ها به‌صورت مستقل از چندچارچوب که پوشش مناسبی از جامعه‌ی هدف ارایه می‌کنند و هم‌پوشانی دارند انتخاب می‌شوند. چندین براوردگر برای مجموع جامعه‌ای در آمارگیری‌های چندچارچوبی مطرح شده است. ما در این مقاله ضمن معرفی این براوردگرها، در یک مطالعه‌ی شبیه‌سازی کارایی براوردگرهای مختلف را با هم مقایسه می‌کنیم

واژه‌های کلیدی: چارچوب نمونه‌گیری، آمارگیری‌های چندچارچوبی، براوردگر هارتلی، براوردگر فولر – بورمیستر، براوردگر ماکسیمم درستنمایی‌نما.
متن کامل [PDF 462 kb]   (564 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1392/10/8 | پذیرش: 1393/9/3 | انتشار: 1394/9/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 2 - ( 12-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها